Şeffaf Plaklarla Ortodontik Tedavi

Şeffaf Plaklarla Ortodontik Tedavi

Şeffaf Plaklarla Ortodontik Tedavi

Telsiz ortodontik tedavi olarak bilinen şeffaf plaklarla ortodontik tedavi, dişlerin bir kalıba geçirilmesi ve bu şekilde şekil almasının sağlanması şeklinde yapılmaktadır. Şeffaf plaklarla ortodontik tedavi, kişilerin dişlerindeki plağı kendileri çıkarabilmelerini sağlar. Bu nedenle kullanışlı ve kişinin hayat standartlarını düşürmeyen bir işlemdir.

Şeffaf Plaklarla Ortodontik Tedavi Nedir?

Şeffaf plaklarla diş tedavisinin tanımı, ağız içi kalıbı alınarak dişlerin belirli bir düzene sokulması için yapılan seyyar bir müdahale olarak yapılabilir. İşlem, ağız içi diş konumlarının düzeltilmesini sağlarken, kişilerin istedikleri zaman çıkarabilecekleri materyaller olduğundan rahat kullanım olanağı da sunmaktadır. Her ay düzenli kontroller yapılarak işlemin durumu değerlendirilir. Bunun yanında her ay dişlerin durumuna göre yeni bir plak verilir. Dişler düzeldikçe plakların değişmesi gerekecektir. Plaklar gittikçe sıkılaştırılır. Bu sayede dişlerin kalıba uygun olarak dizilmesi sağlanır.

Şeffaf Plaklarla Ortodontik Tedavi Kimlere Uygulanır?

Telsiz ortodontik tedavinin uygulanacağı kişiler, 13- 14 yaşından büyük  her bireydir. Ancak bu tedavide eğer diş çekimi gerekliyse doktorunuz kalıcı diş telini önerecektir. Bu tedavi, ağız içi düzenin sağlanması için dişin çekilmesinin gerekli olmadığı durumlarda uygulanmaktadır. Bunun yanı sıra kişilerin diş düzeninin çok bozuk olması durumunda bu tedavi uygulanamamaktadır. Dişlerdeki hafif çarpıklıklarda kullanılabilecek bu yöntem, çarpıklığın fazla olması durumunda yerini kalıcı tel tedavisine bırakır. Ayrıca kişilerin dişlerinin zayıf olması, diş eti gevşekliği gibi durumlarda da bu tedavi uygulanamaz. Tedavi, daha çok hafif diş deformasyonlarında işe yarar. Ayrıca alt ve üst çenede meydana gelen oturma problemlerinde de bu tedavi önerilmemektedir.

Şeffaf Plaklarla Ortodontik Tedavi Acılı Bir İşlem Midir?

Plaklarla ortodontik tedavinin acılı olup olmaması, yapılacak işlemde kullanılan plağın durumuna göre değişiklik gösterir. İşlem için herhangi bir invazif adım atılmayacaktır. Bu nedenle acı, sadece hafif ağrı şeklinde olacaktır. Ancak plağın dişe ilk yerleştirilmesi aşamasında dişlerde bir direnç meydana gelir. Bu nedenle şeffaf plaklarla ortodontik tedavinin ilk aşamasında kişilerin dişlerinde ağrı ve sızı meydana gelebilir. Dişlerde meydana gelecek bu ağrı, zaman içinde dişlerin kalıba uyum sağlaması ile geçecektir.

Şeffaf Plaklarla Ortodontik Tedavinin Yararları Nelerdir?

Şeffaf plaklarla ortodontik tedavinin faydaları  şu şekilde sıralanabilir:

  • Yemek yemeniz, dişlerinizi fırçalamanız gibi durumlarda plağı çıkarabilirsiniz. Böylece günlük konforunuz bozulmaz.
  • Tedavide metal kullanılmaz. Bu nedenle ağız içi aşınma ya da metal kesmesi gibi durumlarla karşılaşmazsınız.
  • Diş etleriniz tedavi süresince rahat olacaktır. diş eti kanamaları gibi durumlar meydana gelmez.
  • Her yaş grubuna bu tedavi uygulanabilir.
  • İşlemde kullanılacak plaklar kişiye özel olarak imal edilir. Bu nedenle güvenle kullanabilirsiniz.
  • İstediğiniz zaman çıkaracağınız plaklar, günlük konforunuzu bozmaz.
  • Şeffaf plaklarla ortodontik tedavi, geçici ağrıya neden olsa da, kalıcı olarak canınızı yakmaz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

bahçe salıncakları